Eski Ağrı Belediye Eşbaşkanı Mukaddes Kubilay tahliye edildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Belediye Eşbaşkanı iken tutuklanan Mukaddes Kubilay, bulunduğu Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tahliye oldu.

Kubilay’ı ailesinin yanı sıra Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık, DEM Parti Ankara İl Örgütü ve kadınlar karşıladı.

‘DOKUZ ARKADAŞIN TAHLİYELERİ 6 AYDA BİR ERTELENİYOR’

M.A’nın aktardığına göre; burada konuşan Mukaddes Kubilay ise buruk bir sevinç yaşadığını ifade etti. Kubilay, “5’i 30 yıldır tutuklu bulunan 9 arkadaşın çıkması gerekiyor ama maalesef her altı ayda bir tahliyeleri erteleniyor. Umuyorum ki bu haksızlık bir an önce giderilir ve arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşur” dedi.

MUKADDES KUBİLAY KİMDİR?

1990 yılında aktif siyasete giren Mukaddes Kubilay, 1999’da Halkın Demokrasi Partisi’nden (HADEP) Ağrı’nın Doğubeyazıt Belediyesi Başkanı seçildi. Kubilay, 2004 yılında ise partinin önseçiminde 8 erkek adaya karşı seçimi kazanarak, belediye seçimlerinde ise yüksek bir oy oranıyla yeniden başkan seçildi. Görevini 2009’a kadar sürdüren Kubilay, 1 Haziran 2014 seçimlerinde ise Ağrı Belediye Başkanlığı’nı Sırrı Sakık ile birlikte yürüttü.

Kubilay, daha önce de ifade vermeye gittiği halde, 22 Aralık 2016’da kızının evine düzenlenen baskında gözaltına alındı. 26 Aralık 2016’da ise tutuklandı ve 1 Mart 2017’de eşbaşkanı olduğu belediyeye kayyım atandı. 16 Şubat 2018’de yapılan karar duruşmasında “Örgüte üye olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla Kubilay’a 8 yıl 6 ay 15 gün hapis cezası verildi. Bu ceza daha sonra Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi ve Yargıtay tarafından onandı. Kubilay’ın tahliyesi, İdare ve Gözlem Kurulu tarafından birden fazla engellendi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir