İngiltere için tam otonom araç zamanı

Bloomberg HT’de yer alan habere göre, otonom araç endüstrisi geliştikçe yeni yasal düzenlemelere duyulan ihtiyaç ta artıyor. İngiltere’nin kendi kendini süren otomobillere yönelik lider olduğunu ilan ettiği düzenlemeler, Otomatik Araçlar (AV) Yasası’nın kraliyet onayını almasının ardından artık resmileşti.

Hükümet, tamamen otonom araçların iki yıl içinde İngiltere yollarında olabileceğini söylüyor. Ulaştırma Bakanı Mark Harper, “Bu, insanların kendi başlarına araba sürmeyi seçme yeteneğini ortadan kaldırmasa da, çığır açan mevzuatımız, sürücüsüz araçların 2026 gibi kısa bir sürede Britanya yollarında kullanıma sunulabileceği anlamına geliyor, bu da hem güvenliğe hem de ekonomimize gerçek bir destek sağlıyor” dedi.

Haber, İngiltere merkezli Wayve’in otonom araçlara yönelik kendi kendine öğrenen bir yazılım sistemi geliştirmeye devam etmek için SoftBank, Nvidia ve Microsoft gibi büyük profilli şirketlerden 1 milyar dolardan fazla para toplamasından yalnızca birkaç hafta sonra geldi.

Diğer ülkelerde olduğu gibi Birleşik Krallık da uzun yıllardan beri sürücüsüz araçların kamuya açık yollarda kullanılmasına izin veriyor, ancak yeni teknolojileri denemek için izin isteyen şirketler için katı kurallar uygulanıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir