Oscar Ödülleri’ne yeni kurallar getirildi

96’ncı Oscar Ödülleri, Los Angeles’taki Dolby Theatre’da düzenlenen törenle 10 Mart’ta sahiplerini buldu. Jimmy Kimmel’ın sunuculuğunu üstlendiği Oscar Ödülleri’nde “Oppenheimer” 7 ödül kazanarak zirveye yerleşti.

Ntv’nin aktardığına göre, gelecek yıl 2 Mart’ta sahiplerini bulacak olan ödüllere yeni kurallar getirildi.

Getirilen yenilikler şöyle:

-Orijinal Şarkı kategorisinde, filmin müziğine önemli ölçüde katkıda bulunan en fazla üç besteci, ayrı ayrı Oscar heykelciği alabilecek.

-Akademi, artık arabalı sinema salonlarını Oscar’a aday gösterilebilecek yapımlar için uygun bir mekan olarak tanımayacak.

-Bir filmin en iyi film olarak değerlendirilmesi için 2023’te duyurulan gereklilikleri karşılaması gerekiyor. Bu gereklilikler, filmlerin ABD’deki sinema salonlarındaki gösterimlerine yönelik kuralları içeriyor. Filmlerin seçili şehirlerde, belirlenen sürelerde vizyonda olması gerekiyor.

-Filmlerin Oscar’ın en büyük ödülüne layık görülebilmesi için Akademi Temsil ve Katılım Standartları Giriş (RAISE) formunu sunması ve dört standarttan en az ikisini karşılaması gerekiyor.

-Senaryo kategorilerinde, orijinal veya uyarlama olarak değerlendirilmek üzere son çekim senaryosunun sunulması artık zorunlu.

-En iyi uluslararası uzun metrajlı film kategorisine girmeye hak kazanan animasyon filmler, her iki kategorinin koşullarını da karşılamaları halinde en iyi animasyon filmi olarak da değerlendirilebilir.

-Bir uzun metrajlı filmin Akademi Ödülleri’nde değerlendirilebilmesi için 1 Ocak-31 Aralık 2024 tarihleri arasında sinemalarda gösterime girmesi gerekiyor.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir