Son dakika… Hamas garanti istedi, İsrail yanaşmadı! Ateşkes anlaşmasında dikkat çeken Türkiye iddiası

08:06

İsrail medyası: Ateşkes görüşmeleri devam edecek

Times of Israel’e konuşan iki yetkili ateşkes görüşmelerinin durmasındaki temel nedenin Hamas’ın kalıcı ateşkes konusunda istediği garantiye İsrail’in olumlu cevap vermemesi olduğunu belirtti.

Haaretz gazetesi ise her ikisi de görüşmelere aşina olan iki yetkiliye atıfta bulunarak, İsrail’in verdiği tepkiye rağmen ateşkes anlaşmasına yönelik müzakerelerin devam edeceğini bildirdi.İsmi açıklanmayan bir yetkili, “Görüşmeler artık ABD ile koordineli olarak Katar ve Mısırlı elçiler aracılığıyla devam edecek” dedi.

07:44

Hamas’tan yeni açıklama

Hamas, yaptığı yeni açıklamada, haklı taleplerine dayalı kapsamlı ve kabul edilebilir bir anlaşmaya varmak için müzakerelerin tüm aşamalarında gerekli pozitifliği gösterdiğini vurguladı.

Bu taleplerinin arasında kalıcı ateşkes, Gazze’den tamamen geri çekilme, yerinden edilenlerin geri dönüşü ve tutuklu değişimi gibi maddeler olduğunu belirten Hamas, “hiçbir İsrailli yetkilinin bu anlaşma hakkında konuştuğunu duymadık” dedi ve ABD yönetimini İsrail’e baskı yapmaya çağırdı.

CNN’in haberinde ise ayrıca Hamas’ın talepleri arasında kalıcı ateşkes için güncellenmiş bir zaman çizelgesi ve İsrail askerlerinin Refah ve Mısır-Gazze sınırı boyunca uzanan Philadelphia Koridoru da dahil olmak üzere Gazze Şeridi’nden çekilmesinin yer aldığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Hamas’ın teklifte değişiklikler istediğini açıklamış ancak ayrıntılara girmekten kaçınmıştı.

07:10

İsrail güvenli bölgeleri bombaladı

Filistin haber ajansı WAFA, İsrail güçlerinin Gazze’nin güneyinde güvenlik bölge olarak belirlenen alana hava deniz ve karadan saldırılar başlattığını duyurdu. WAFA’nın geçtiği bilgilere göre, Refah’ın batısındaki bir sahil kasabası olan El Mawasi bu sabah bombalandı.

06:43

İsrail’den Güney Lübnan’a saldırı

İsrail ordusu, Güney Lübnan’ın Ayta Ash Shab ve Aynata bölgelerindeki askeri binaları vurduğunu duyurdu. X’te yayınlanan görüntülerde füzelerin binaları hedef aldığı görülüyor.

06:38 13 Haziran 2024

Hamas’ın ateşkes anlaşmasında Çin, Rusya ve Türkiye’nin garantör olmasını talep ettiği iddia edildi

İsrail basınında yer alan haberlerde, Hamas’ın İsrail ile yapılacak olan ateşkes teklifine verdiği yanıtta talep ettiği değişikliklere yer verildi. Haberlerde, Hamas’ın rehinelerin serbest bırakılmasını da içeren ateşkes anlaşmasında Çin, Rusya ve Türkiye’nin garantör olmasını talep ettiği iddia edildi.

Hem ABD hem de İsrail tarafından bu talebin reddedildiği ifade edilen haberlerde, bu talebin, İsrail tarafından geçen ay sunulan ve ABD Başkanı Joe Biden tarafından kamuoyuna açıklanan ateşkes teklifinde Hamas tarafından yapılan birkaç değişiklikten biri olduğu aktarıldı.

Haberlerde, ayrıca Hamas’ın talepleri arasında kalıcı ateşkes için güncellenmiş bir zaman çizelgesi ve İsrail askerlerinin Refah ve Mısır-Gazze sınırı boyunca uzanan Philadelphia Koridoru da dahil olmak üzere Gazze Şeridi’nden çekilmesinin yer aldığı belirtildi.

Canlı Anlatım Özeti

İsrail medyası: Ateşkes görüşmeleri devam edecek
Hamas’tan yeni açıklama
İsrail güvenli bölgeleri bombaladı
İsrail’den Güney Lübnan’a saldırı
Hamas’ın ateşkes anlaşmasında Çin, Rusya ve Türkiye’nin garantör olmasını talep ettiği iddia edildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir